fabianm1313 fabianm1313
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

A poster is regularly priced at $19.98 is on sale for 40% off. What is the sale price?

Respuesta :

fatmaabdala101 fatmaabdala101
  • 01-02-2021

Answer:

$11.99

Step-by-step explanation:

19.98x.4=7.99

19.98-7.99=11.99

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line
what are political crimes statistics?
What is the cartoonist's purpose in this cartoon? to show readers what type of weather they can expect to experience in autumn to persuade readers that plastic
plz answer this correctly.....plzzzzz quickly......:)<3.....​
Image above please help ueahhh
A principal of $9,519 is placed in an account that earns 8.1% interest. If the interest is compounded monthly, how much money will be in the account at the end
Pls help I will give you brainliest point Write a descriptive essay about guitar (5 paragraphs)
4 tons of sawdust cost $7,520.00. What is the price per pound?
Make the present simplw negative. Don't use short forms. 1) We ___ (not/buy) many clothes.2) It ___(not/snow) here3) It ___(not/rain) much. 4) He ___(not/clean)
PLEASE HELP!! Agritourism is one way to add value to food production. Outline three agritourism activities that a farm, whether with plants or animals, would pr