Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

Who's harder to draw (this i for a art competition at school) look at these character. rate them 1 to 100.
Dee used 2 1/3 cups of sugar for a cake recipe. If the amount of sugar the container holds is 3 times the amount she used, does the container hold more than, le
Which of the following statements is true? Question 4 options: Nuclear decay rates vary with the conditions of the reaction, but chemical reaction rates do not.
“He did not want to look at the fish." What does this say about Santiago's character? A. Santiago feels badly that the fish died in vain. B. Santiago feels
Students buying lunch at Rockwell Elementary School yesterday chose either burritos or pizza. 185 students chose burritos and 252 chose pizza.
Through an uplift under the Earth's crust at a divergent boundary a __________ is formed. a. cliff c. plateau b. fault d. mountain Please select the
Which statement about glaciers is true? A. Glaciers can only be found high up in mountains. B. Glaciers have snow all year round, except during July. C. Ther
what are three uses of the Yangtze river by the people living among the river
Which of the following mining methods disrupts the sea floor?
What is the number 321,000,000 in scientific notation? Also what is the number??