eliphazlawson eliphazlawson
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. McCardell visited M.A.C. makeup store. She paid $750 for 30 lipsticks. How much did each lipstick cost? Explain your answer.


ANSWER ASAP

Respuesta :

sg4518522 sg4518522
  • 15-01-2021

Answer: $25

Step-by-step explanation:

750/30 because the equation is price divided by cost is equal to amount.

Answer Link

Otras preguntas

A number is selected at random from the set {2, 3, 4,10}. Which event, by definition, covers the entire sample space of this experiment? The number is greater t
A triangle has side lengths of 5, 9 and 12. Is it right acute or obtuse?
A polygon has 35 diagonals. How many sides does it have?
Find the standard equation of the circle that satisfies the conditions. Center (-1,-3), passing through the point (3,0)
Find the perimeter of triangle ABC, with coordinates A(-3, 0), B(0, 4), and C(3, 0)
Find the domain and range of the INVERSE of the given function. Square root x-3
A triangle has two sides of length 5 and 12. what value could the length of the third side be? More then one can be correct. a.7 b.5 c.19 d.17 e.11 f.9
A mixture of 30 pounds of candy sells for $1.10 a pound. The mixture consists of chocolates worth $1.50 a pound and chocolates worth 90¢ a pound. How many pound
Can you explain that gravity pulls us to the Earth & can you calculate weight from masses on both on Earth and other planets?
I need help here please..! I took a picture of the Multi -Step equations..!