scarsismylife scarsismylife
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost $8 How do they cost per pound? How many pounds of grapes do you get per dollar?

Respuesta :

18michaeltucker
18michaeltucker 18michaeltucker
  • 15-01-2021

Answer:

$4 per pound and 0.25 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

48 divided by 2 = $4

1 divided by 4 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
What were the contributions of the Harappan civilization?
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
What all the multiples of 81?
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
The inner and outer Radii of a cylindrical pipe are 5 cm and 4 cm respectively. find the area of cross section of the pipe.
The inner and outer Radii of a cylindrical pipe are 5 cm and 4 cm respectively. find the area of cross section of the pipe.