chnllcastaneda chnllcastaneda
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50 find the cost of 10 pounds of bananas

Respuesta :

fadyahabash
fadyahabash fadyahabash
  • 14-01-2021

Answer:

45

Step-by-step explanation:

4.50 × 10 =45!

.

.

.

.

.

.?

.

.

.

.

.

Answer Link
audreywebster235 audreywebster235
  • 14-01-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$4.50 time 3 = $13.50 (9 lbs)

$4.50 divided by 3 = $1.50 (1 lb)

$1.50 plus $13.50 = $15

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization