brianna2008bradshaw
brianna2008bradshaw brianna2008bradshaw
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Abble is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
P

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if Abble buy pizzas for 60 dollars

60/12=5

he can buy 5 pizzas

p=5

Answer Link

Otras preguntas

Which part of the constitution do you think has helped the document adapt to changing time’s? plz help asap
A number divided by 12 is equal to 27
Which of the following is not a characteristic considered necessary for civilization?A. Military and political structuresB. Racial superiorityC. Distinct religi
Solid sodium reacts with an iron (III) chloride solution to produce solid iron and sodium chloride solution. State the skeletal and balanced equation.
How to write a paragraph in German about what you did in a past holiday. IN PAST TENSE It must include Say where you were and for how long Say what the weather
you observe two locations. Location A had 290 passerby per hour and rents for 2,500. Location B had 500 passerby per hour and rents for 3,500. Which location ha
According to Wallach, what is short-termism, and why is it a problem? What is “longpath” and why did Wallach develop the concept? Briefly discuss e
A hot air balloon rises at a rate of 38 km/h and starts at the height of 60 km. Another balloon started from the ground and is rising at the rate of 50 km/h. At
(10 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST) Which decimal is non-repeating? A. 0.444… B. 0.16 C. 0.3682 D. 0.269
how did Charles Wallace speak when he first learn to talk​