Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff sells a pack of 36 pencils for $3.25. Betsy sells a pack of 12 pencils for $1.50. Which is the better buy?

Respuesta :

davidwang2586
davidwang2586 davidwang2586
  • 14-01-2021

Answer:

Jeff is the better buy

Step-by-step explanation:

3.25/36=0.090277777

1.50/12=0.125

Answer Link

Otras preguntas

According to a recipe, a loaf of bread requires 500 grams of flour. For the bread to bake properly, the actual amount of flour used must be within 5 grams of th
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
scripts for Black Lives Matter! I need help!
Which relation is also a function
Step by step on how to do this plz
Mark the statements that are TRUE. Technology means the type of natural resources that are available. Careful study and review is known as capital. It would not
You get the idea to go check to see if you grandmother's car is missing so you go into the garage and find her car there, with the keys in the ignition, and thi
Find the probability that a randomly selected point within the circle falls in the white area. Please, and thank you.
For what values of the variable does the following expression make sense: (squareroot) 1+3a/25
the mode of some data is 20 if each value is increased by 2 what will be the mode of the data what is the answer​