thickavacodo15
thickavacodo15 thickavacodo15
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price for brand A: $3.86.
Price for brand B: $6.62

help please i need the correct answer asap!

Price for brand A 386 Price for brand B 662 help please i need the correct answer asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand A: 3.89/72= 0.054 for each fork --> round 0.05

Brand B: 6.62/96 = 0.0689 for each fork--> round up to 0.07

by rounding, brand A is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

write a sentence that mentions a foreign country or sport and an athlete
Why does paine think that association with britain hunts america trade
in the poem "laura" how was she described by the speaker
Prudence means acting with ______. a. Self restraint b. Fairness c. Caution d. Honesty
Which is not an example of an earth system cycle? a. seasons b. tsunamis c. food web d. day and night
1. An agreement to count slaves as three-fifths of a person was related to A. the creation of an upper and a lower house in Congress. B. the number
How to measure Population Density?
2x + 7 = x + 3 what is X ?
In 1948 the United Nations created ___. a. Apartheid b. Amnesty International c. the Universal Declaration of Human Rights d. the International Criminal Court
What is the table for y=8x+12