Lazor Lazor
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 kg of potatoes cost £1.40
Work out the cost of 4.25 kg of potatoes.

Respuesta :

amanda777 amanda777
  • 14-01-2021

Answer:

£2.38

Step-by-step explanation:

£1.40 divided by 2.5kg = 0.56

0.56 x 4.25kg = £2.38

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-01-2021
This is a case of Direct Proportion.
2.5 : 1.4
4.25 : x
where x is the cost of 4.25 kg of potatoes
= 2.5/1.4= 4.25/x
= x= (4.25*1.4)/2.5
= x= 2.38
Thus the cost of 4.25 kg of potatoes is £2.38
Answer Link

Otras preguntas

You buy a bicycle helmet for $22.26, which includes 6% sales tax. The helmet is discounted 30% off the selling price. What is the original price?
What is the role of dna replication in the process of cellular reproduction?
Which of the following is an example of government affecting citizens' daily lives? Andy forgets to complete his chores. Sarah has an argument with her boss.
Write the product of 7x7x7x7 in exponential form.
Jews and Arabs are descendants of Shem. True False
Why can only about one-fifth of mexico’s land be used for farming?
you are trying to choose between two cell phone plans plan a charges a $20 setup fee and $0.05 per minute Plan B charges no setup fee and $0.15 per minute
What is the role of dna replication in the process of cellular reproduction?
Sales on credit are immediately counted as cash receipts?
What is the value of the x variable in the solution to the following system of equations? 4x − 3y = 3 5x − 4y = 3 (5 points) x can be any number as there are in