ma51683 ma51683
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

14 candy bars cost $5.20. How much would one cost? What is the unit rate?

Respuesta :

tylerbarish1
tylerbarish1 tylerbarish1
  • 13-01-2021

Answer:

$0.37

Step-by-step explanation:

You can write this equation as, x=$5.20÷14.

This is because we know we are trying to find the x value for 1 candy bar. and 14 costs $5.20 in total. 14÷14=1. Therefore, we essentially divided the total sum among each individual candy bar. (example: if you wanted to find the value of 2 candy bars, you would take half of 14 and divide $5.20 by 7). $5.20÷14=$0.37 or 37 cents per candy bar.

Writing this as a rate is simple; it's $0.37/candy bar

Answer Link

Otras preguntas

Which of these processes transfers carbon from oceans into the atmosphere? combustion diffusion excretion respiration
What famous explorer is thought to have traveled along the silk road on his way to china?.
The volume of the figure 12in 12in 6in 10in 8in 18in
What eats a bird that eats a grasshopper?
I really need help, thanks!
Explain courtship in toads
What type of variable star is shown in the image above? O A. Stochastic variable O B. Delta scuti variable O C. Lyrae variable O D. Cepheid variable
What is 64x6 27 written as a sum of cubes? (4x)3 33 (4x2)3 33 (4x2)3 93 (4x3)3 33.
Name 2 free trade agreements the U.S. is a member of : ( pls help )
Need help with Spanish and with examples of what you would say. Look at the picture for Instrucciones: ( Will Mark Brainliest if answered correctly .​