Personwhoshipsennard
Personwhoshipsennard Personwhoshipsennard
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 cartons of fresh cream is 5.76. What is the cost of 13 such Cartons?

Respuesta :

fxmoussii fxmoussii
  • 13-01-2021

Answer:

18.72

Step-by-step explanation:

cost of four cartons = $ 5.76

cost of one carton = $ 5.76/4

cost of 13 cartons= $ 5.76/4× 13

=$ 18.72

Answer Link
Oofor
Oofor Oofor
  • 13-01-2021

Step-by-step explanation:

Cost of four cartons: 5.76

Cost of one carton: 5.76/4 times 13.

Cost of 13 cartons: 5.76/4 times 13 = 18.72

Answer Link

Otras preguntas

[tex]6+x=21[/tex] ------------
explain the relationship between freedom, love, and law.
PLS ANSWER THE BELOW QUESTION AND I'LL MARK U AS BRAINLIEST
34) Which of these would have the LEAST impact on the price of a product? A) how the product looks B) demand for that product cost of the factors of production
which sentence from Tranquility Falls shows that Brayden and the bear are similar
You are 9.0 m from the door of your bus, behind the bus, when it pulls away with an acceleration of 1.0 m/s2. You instantly start running toward the still-open
1. Prepare general journal entries to record these transactions using the following titles: Cash (101); Accounts Receivable (106); Prepaid Insurance (108); Offi
Write the equation of a vertical line that passes through the point (-3,5)?
What is your role in your household in paragraph 5-6 sentence
pls tell me i will give brainliest