24rhunter 24rhunter
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 11 pounds of rice for $5.
How many dollars did she pay per pound of rice?
dollars per pound

Respuesta :

Luar Luar
  • 14-01-2021

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11 pounds of rice for $5.

Divide the $5 by 11.

11 divided by 11 is 1.

So 1 pound of rice is $2.20.

(PS i might be wrong, SO SORRY IF I AM)

Answer Link

Otras preguntas

How does kinetic energy affect the stopping distance of a vehicle traveling at 30 mph compared to the same vehicle traveling at 60 mph? 3. How does kinetic ener
In patriarchal institutionalized religions, women have been __________.
where was ceuta located in the 15th century
In a typical e-mail address, the "host" is A. an account designated by a user name. B. the computer that houses an Internet connection. C. the receiver
Compare the composition of sucrose purified from the sugar cane with the composition of sucrose purified from sugar beets.
which unit rate is the lowest price per ounce?choice a: 30 ounces of chocolate chips for $2.49choice b: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 choice a choice b
As agriculture became entrenched in the South,
Write complete ionic equation to show the reaction of aqueous lead(II) nitrate with aqueous potassium sulfate to form solid lead(II) sulfate and aqueous potassi
What are accepted without proof in a logical system?
A design process creating workable systems is called??