cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentences. The ACCUPLACER exam is a diagnostic test that evaluates the students’ progress in a specific academic field. It is divided into sections
I need help answering this question please!
In "Eleven", Rachel cries in front of the class during the story’s exposition. rising action. climax. resolution.
There are 7 seniors on the high school soccer team. Two of them will be chosen to be co-captains. How many ways are there to choose the co- captains? Decide if
Adding fertilizer to most aquatic systems results in.
which graph corresponds with the equation [tex]f(x)=\frac{1}{2 } (x+1)^{2} +2[/tex]
Stephanie works in retail sales. Her salary is $500 plus 15% commission on weekly sales. Write a function expressing the relationship between Stephanie's wages
What is observed as the distance between the rest position and the crest of a light wave decreases? A. The light becomes more violet B. The light becomes dimmer
Which of these strategies would eliminate a variable in the system of equations? 5x + 3y = 9 4x - 3y = 9 Choose all answers that apply: (Choice A) A Subtract t
1) Mark is buying 4 chairs for his business. The table shows the prices and the advertised sales for the same type of chair at 4 chair stores. Based on the adve