laladior
laladior laladior
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $5 and some candy bars for $4 each. You spent a total of $29. How many candy bars did you buy?

Respuesta :

jazzyv5 jazzyv5
  • 13-01-2021
6 candy bars because 6 times 4 is 24 plus the 5 for the magazine.
Answer Link

Otras preguntas

how do i solve each of these
is technology helpful in making communication easy as wanted to be?
Write this number in scientific notation. 33,200
What role does agriculture play in North Africa's economy?
Find the range of the function y = - x2 -3x when the domain is -5,0,2
how should raw animal proteins be stacked prior to cooking
Please help I WILL GIVE BRAINLIEST!!! Dravidians -Describe Their Geography -Describe Their Economy/Jobs
what name is given to the process in which pre-mrna is edited into mrna?
Explain ways in which GPS and GIS are more useful than a topographic map.
help me pwease it's due tomorrow​