rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that P is projection in R^2 onto the line y=x. Calculate lim(t->inf) u(t) where u(t) is the solution to the initial value problem.
A series of 1125 consecutive integers has a sum that is a perfect cube. What is the smallest possible positive sum for this series?A) 1265625B) 1331000C) 3375D)
what is the volume of a madd of 20 g and a density of 4 ml
What are the similarities and differences between the works of Frank Stella and Tony Smith.
Luther allegedly believed that nunneries should be closed because they were places where illicit sexual behavior was inevitable.a. Trueb. False
A variety of special e-business resources are generally needed by the firm to successfully carry on any significant e-business activities. True or False? 1) Tru
PLEASE HELP URGENT !!!!
Which statement accurately describes a static budget? a) True b) False
Solve for h: v = pi squared multiplied by h (2 points)
Define what are specialized assets and describe what role they play in the integration decision. Explain what are the three types of specialized assets and prov