aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

there are 50 peoples at a meeting. They each shake hands with everyone else. How many handshakes were there?​
11] You buy a house for $175,000. The economy goes down and your house is losing value at 4% semi-annually. How much is your house worth in 5 years?
Old Navy has a sale on $15 shirts: buy 3 and get 40% off. How much would 3 shirts cost on sale?
How long after stopping taking the pill will i get a period?.
Write a text about the importance about reading in education
Please Help It Was Due Yesterday!!!! What is the 8th term in the Sequence? An=25-3n
Who led efforts to draw up the japanese constitution?.
I’ll give you brainliest for the first person with an answer
75 ounces 5 pounds which one is greater​
In right triangle ABC, ∠B is a right angle and AB=72, BC=65, and AC=97. What is the ratio of sinC? Enter your answer as the fraction, in simplest terms, like t