mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

What is litter on the ground or harmful chemicals in the water?
Which American author was most directly inspired by the ideals of Transcendentalism?
How do I close the file so I can delete it ? Since it's open in another program
Solve: 4x + 3 =2x +9
how many bone body had
Which statement about the Pacific Theater in World War II is true? a. Navajo Indians in the U.S. Marine Corps developed an unbreakable code using their native
what was the source of the conflict between the ottomans and the safavids
A beam of wood is 5m long and 36cm thick. It is made of 1.35m³ of wood. what is the width of beam?
Which was a result of the US occupation of japan after world war ii?
An aquarium is in the shape of a rectangular prism. Its length is 24 inches, its width is 12 inches, and it's height is 14 inches. How much water can the aquari