sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Given two complementary angles, n and (2n + 3). 1 Find the value of n
Draw the Lewis structure for CH5N. How many lone pairs does it have?
can someone explain how to solve?
Mini Problem 2 Wayne and Wanda are filing MFJ with a 4-year-old dependent child. Wayne worked full time and earned $25,000. Wanda became a full-time student for
tìm số tự nhiên có bốn chữ số biết rằng số đó chia 51 dư 17 và chia cho 101 dư 22
an orthodontic tooth positioner is not used for which purpose
What is the author's point of view about the topic of environmentalism in this editorial?
A motion has been made that the Taylorsville Community Group participate in the communit "Toys for Tots" fund-raising campaign. You are the chairperson. What ty
What is the value of x and y? Show all your work.
Would you know how to act if your wife into lab a) would have gone b) would be goin c) was going d) went