brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Does "Pico De Gallo" Translate into English?
Is algae a plant ??????
How does setting affect the mood of a short story?
Someone help me please, I can't figure this out
linda is building a rectangular playhouse. the width is x feet. the length is x + 3 the distance around the base of the playhouse is 36 feet. is 8 the value of
You are saving money for a new bike. So far you have saved $78.23. The bike costs $152.95. How much more money do you need? Write and solve the equation
Explain the meaning of the slope as a rate of change
which decimal is closest to 5.5? 5.33, 5.49, 5.07
which of the following is an example of the legislative branch checking the judicial branch in the us government? a) the supreme court declares a law passed by
Basically all media aims to ___________________ an idea or product.