ineedmathhelp999
ineedmathhelp999 ineedmathhelp999
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

If the cost of half a ton of cement is $185, what is the cost per pound.​

Respuesta :

zh24eric
zh24eric zh24eric
  • 13-12-2020

Answer:

$0.185

Step-by-step explanation:

since there are 2000 pounds in a ton, this isn't really possible. But the number is correct.

Answer Link

Otras preguntas

Choose the best revision for each run-on sentence 4. The city council would not increase the budget for the new bridge they asked the engineers to reduce costs.
explain what non-violent direct action is and why it can be so successful. ​
Plz help due tomorrow ill give Brainlyest if ur correct
Which of the following theorems verifies that GHI = UVW
HELPPPP!!!!!!!!!!!!!
What does the suffix t mean?
Which of these happens last? Nina hits a drum. Nina hears the sound of her drum. Sound waves travel through the air. The surface of the drum vibrates, creating
The purpose of the new Food Label guidelines is to: A help market the product. B. help consumers easily compare C. allow higher prices to D. all of the above. p
Solve for x. (Round to the nearest hundredth)
if the us introduced an integrated energy plan to develop sustainable energy which of the following goals should not be included in the policy? a) to develop en