malachiroby4pf malachiroby4pf
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada


The cost of nails varies directly with the number of pounds bought.
If 4 pounds of nails cost $11.60, what is the cost of 3.5 pounds?

Respuesta :

HOOKINGYEA
HOOKINGYEA HOOKINGYEA
  • 11-12-2020

Answer:

10.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Katrina is building a deck. She cuts 3 lengths of wood from a 72-inch board. The first length is 30 3/4 inches. The second length is 12 1/4 inches. And the thir
6Li + N2 2Li3N If 12 mol of lithium were reacted with excess nitrogen gas, how many moles of lithium nitride would be produced? 4.0 mol 6.0 mol 12 mol 36 mol
Which expression is not equivalent to 6^3/6^6? 1)1/6^2 2)6^-3 3)1/216 4)1/6^3
Abdid is an astronomer who has been observing objects that orbit the Sun in the asteroid belt. He finds a previously undiscovered round, rocky object that is no
Write “$684 for 13 shares of stock” as a unit rate. Round to the hundredths place, if necessary.
Did John F. Kennedy`s delivery of the speech affect the message he delivered?
How do you convert the number of molecules of a substance to the number of moles? a. add Avogardo's number b. subtract Avogardo's number c. multiply Avogardo's
What year was christmas declared a federal holiday in the united states?
Generally, HIGHER risk means you will have a LOWER rate of return on your investments. True OR False?
What two general products do combustion reactions create? *