supermangsie
supermangsie supermangsie
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 40 candy bars is $30 how much does 15 cost

Respuesta :

Xylloz Xylloz
  • 03-01-2021

Answer:$20

Step-by-step explanation: We first need to figure out how much a single candy is worth. To do that we need to divide 40 candy bars by $30. 40/30 is equal to 4/3 or $1.33 dollars each. Now we multiply 15 by the price of a single candy bar which is 4/3 or 1.33 dollars. 4/3*15 is $20.

Answer Link

Otras preguntas

Explain the relationship of science and technology with health, population and environment?​
What form of government is the US federal government?
11 Two Muslim Imams from different major sects of Islam are discussing religion when they get into an argument that is at the heart of the disagreement between
What is the value of x?
Adaption of natural selection and evolution
What is the inverse of A(r)=15+3r
Calculator Problem Find the area of the shape shown below.
Ariel has saved $400 to spend on a video game player and games. The player he wants costs $275. The games each cost $39. AT MOST how many games can he buy along
Immigration to the us has increased from many diverse countries especially from North America countries Europeans countries Arab and islamic nations Asian a
find the value of 17/ tan ( 40) rounded to the nearest tenth.​