stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

In a ______ ethical dilemma, there is a high level of uncertainty as to what is right or wrong.
Does this system of equations have one solution, no solutions, or an infinite number of solutions?  2x + y = 5 2y + 4x = 10
Twice the difference of 3x and y increased by 5 times the sum of x and 2y
In many cases, a ribbon organizes buttons and options in ________________ .
A flashbulb contains magnesium and oxygen before use and magnesium oxide afterward, but its mass does not change.
Simplify 6a + 10a + 3a
The agents of metamorphism are ________. foliation and deposition contact and regional deformation heat, pressure, and chemical fluids uplifting and folding
In the movie Thor, thor must prove that he is worthy of being a king before he can use his mighty hammer.Which word describes the conflict best?
What’s different about solving inequalities when you have to multiply or divide by a negative number? Can you explain why a special rule needs to be applied?
Patrick starts hiking at an elevation of -418 feet.he ascends to an elevation of 387 and descends of an elevation of 94 feet higher than where he began.he desce