savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

one x-intercept for a parabola is at the point (2, 0). use the quadratic formula to find the other x-intercept for the parabola defined by y=x^2-3x+2​
Help asap The scale of a town map is 1 inch to 3 miles. On the map, a lake and the downtown are 4 inches apart. What is the actual distance between the lake and
Which of these is a form of risk glorification found on media? A.Portrayals of risky behavior leading to death B.Risky behaviors found in a positive light C.Cha
How much work is required to stop a car of mass 1100 kg that is traveling at 27 m/s?
What fact would you select that did NOT occur in Act III? Romeo's love for Rosaline, Juliet's impending marriage to Paris, and the Nurse's loyalty to the Capule
In addition to skills and knowledge, education gives you an opportunity to _
Difference between joint tenancy and tenancy in common
The ____ method lets you add characters at a specific location within a StringBuilder object. a. append() b. charAt() c. insert() d. setCharAt()
ali and jake went on a cross country trip they took a train part of the way and took a bus the rest of the way they traveled a total of 1450 riding on the trai
Read the passage and examine the text in bold. Then, answer the question. Grandmother described our weather perfectly and poetically: "Here are the long heavy w