ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

14/100 in simplest form
what is the name called robot astronaut created by nasa
what was the space program that first sent two people into orbit?
Why were Delaware, Maryland, Kentucky, and Missouri considered border states during the Civil War? A. They were free states that joined the Confederacy. B. They
3,240 round to the the nearest thousand
the 18th amendment, prohibition was reversed by the ______amendment. A. 20th B. 22nd C. 19th D. 21st
Which was a result of industrialization? a larger farms b increase in the slave trade c a reduced need for coal as fuel d overcrowded citi
What type of wordplay is the following? "Jumbo shrimp" A. Metaphor B. Oxymoron C. Pun D. Sarcasm
why were traditional methods of fighting no longer possible during world war 1
According to the hypothesis of continental drift, how would a world map have changed over the last 250 million years?NEED ANSWER ASAP