rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this question I don’t understand it

Can someone please help me with this question I dont understand it class=

Respuesta :

lina6051 lina6051
  • 03-12-2020

Brand A: 32 Diapers, $8.99: about 28 cents per diaper

Brand B: 50 Diapers, $12.49: about 24 cents per diaper

You divide the amount of diapers by the money.

For example, 32 diapers/$8.99 equals about 28 cents per diaper and 50 diapers/$12.49 equals about 24 cents per diaper.

Brand B is the better deal since you save about 4 cents more.

Answer Link

Otras preguntas

In order to avoid pain and aches after infrequent exercise, what should you do? Stop exercising Exercise routinely Exercise longer Stay seated
ENGLISH HELP FINISH THESE IN YOUR OWN WORDS
How did The U.S.A build the Panama canal
Use the above figure to answer the question. What's the angle between the tangents at T in the figure? A. 90° B. 60° C. 75° D. 30°
Help what is a computer made from (computer class question)!!
please help thank youu
How did pedro I influence the Portuguese colony of brazil
select all that apply. Which of the following were goals that Coolidge mentioned in his first speech to congress? O Minimum wages for woman workers O More atte
what is the slope of the line passing through the points (-2,-8) and (-3,9) a.1 b.-1 c. -5/7 d.-7/5
if (2x+a)(2x+b)=4x^2-4x+ab, then a+b = ? A. -4 B. -2 C. -1 D. 2 E. 4