HanaRin
HanaRin HanaRin
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP MEEEEE NOWWWWW!

PLEASE HELP MEEEEE NOWWWWW class=

Respuesta :

nocap4120
nocap4120 nocap4120
  • 03-12-2020

Answer:

5x+12

Step-by-step explanation:

5x because all we know that they brought 5 dollars of an x number of things

plus 12 because they end up buying DVDs worth 12 bucks

Answer Link

Otras preguntas

three times the larger of two numbers is equal to four times the smaller. the sum of the numbers is 21 find the numbers
4. Name and fix the two errors in the following piece of code that is intended to print “Debugging is fun!”. print //(“Debugging is fun!”).
Find all real numbers s such that -2(s - 7) > 4s + 8. Give your answer as an interval.
Once ca2+ binds to the ______________ receptor, _____________ leaves the sarcoplasmic reticulum. choose the single best answer.
Dante’s use of imagery in Inferno canto I where the narrator is lost
Lisa wants to ask her mom if she can buy tickets to the carnival for her friends. If she has saved $45.67 and each carnival ticket costs $5.50, at most how many
it cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?
Two roads that cross at right angles are used as the coordinate axes for a city map. A hospital is located at the point (−1.25, −5.5) -1.25, -5.5 . How far is
The half-life of cesium-137 is 30 years. suppose we have a 200-mg sample.
Mattie Evans drove 150 miles in the same amount of time that it took a turbopropeller plane to travel 600 miles. The speed of the plane was 150 mph faster than