caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Match the items. a. Third person omniscient b. Third person observant limited c. First person 1. "He looked over the railing to spy." а 2. "I'll never be as sma
3. In what circumstance will a flash of lightning travel through the sky and touch the ground?
After an account has been written off using the direct write-off method, it will not be collected. True or False
Why might a poet change the meter in a poem from one line to the next? A. to avoid a singsong effect B. to create a beat C. to make the poem easier to read D. t
If you don’t have time to conduct thorough research about your target audience’s preferred channels, what is a helpful way to gather information?
You push a box out of a carpeted room and along a hallway with a waxed linoleum floor. While pushing the crate 3 m out of the room you exert a force of 28 N; wh
What are the 10 Civilizations found in the world today
Differentiate between the three cyclone in terms of categories and affected and life span
What is a good problem & solution narrative idea? I will mark brainliest. Thank you.
4x + 5y= -6 -4x + 9y= -22