rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

I really need help on geometry
2.375 divided by 0.05
How does Sac Fungi move?
How would you describe the change in the arrangement of particles as heat energy and temperature increase?
Your doctor prescribes you to take 400 milligrams of medicine every 8 hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
In 8/100 what is the percent
there are 63 couples lined up for an egg tossing contest.Each couple will get one egg.There are 12 eggs in a dozen,and eggs come in one dozen cartons.How many c
I am a number less than 3,000.when you divide me by 32,my remainder is 30.when you divide me by 58   ,my remainder is 44.What number am I?
how many different (non-conguerent) triangles  have integer side lengths and perimeter 2014
I am a number less than 3,000.when you divide me by 32,my remainder is 30.when you divide me by 58   ,my remainder is 44.What number am I?