abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

If the x-values repeat in a table, is it a function or not a function?
i just want to know if this is a good painting..?
How would you characterize the diction and style of the passage from “Speech in the Virginia convention”? A. Emotional and insistent B. Gentle and unassuming C.
Since his adolescence Michael Madhusudan Dutt started believing that he was born on the wrong side of the planet Bangla meaning
The 8th grade students at Great Lakes Middle School hold a bake sale to raise money for a class field trip at the end of the year. They charge the same price fo
what are fundamental rights??​
Argument: No argument for Body Paragraph 1. The argument will be made in the last paragraph.
Find the slope of the line that passes through the pair of points. (9, 8), (7, -8)
Question 2: If you are going 20 MPH you need how many feet of actual braking distance?
Help if u speaks Spanish