amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

Francis I, King of France, created what by inviting artists to come and paint his palace?
Which type of pronoun is bolded in the following sentence? What car did Francis buy? indefinite pronoun demonstrative pronoun relative pronoun interrog
What was the cause of the Great Schism of 1054 between the Eastern and Western Church? a. It was a gradual process of estrangement between the east and the west
what operating system is an open source program
the largest factor of 24 is
Which of the following neighborhood facilities is most likely to improve residents' physical fitness? Youth centers Health screenings Walk-in clinics Parks
What is the length of missing side b in the figure below?
Science has given humans many amazing devices and useful bits of knowledge. We know so much about our bodies and how to stay healthy, for example. We also know
how do you write algebraic expressions to model quantities
What contributed to the fall of the Mughal Empire?