gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

A school bus has 25 seats, with 5 rows of 5 seats. 15 students from the first grade and 5 students from the second grade travel in the bus. How many ways can th
What are 2 examples of exponential growth and decay
Which best describes the Southern states' view on the emancipation of slaves during the post-Revolutionary period?
A nonprofit group sponsors orphaned children in a third-world country. Their website would most likely end with the extension _____. .org .gov .com .ed
what is the probability that an F2 seed chosen at random from among the yellow seeds will breed true when
it is possible to have tyranny in a democracy
what year was the first man made calendar built??
How to find the measurements ?
An object can begin to accelerate without a force acting on it true or false
Solve for y. 4y = 144 What is the answer? A −36 B −16 C 16 D 36