rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

what is 1100 - 0530 in militaries time
why have India and Pakistan fought 2 wars over Kashmir?
Here's a graph of a linear function. Write the equation that describes that function
pls help pls its hard ....
Which statement correctly describes US capital cities?
What are two common strategies that interest groups use to shape public policy? O A. Paying voters and polling the public O B. Filing lawsuits and lobbying offi
Definitely need to purchase 1000 plastic bracelets to hand out to the students at her school for drug free week the bracelet Will cost $.36 each how much money
Plz help.....?.!.!.!.!.!.!.!.!.!.!.!.
Find the area of the circle. Round your answer to the nearest hundredth.
0/1 Select ALL of the following side lengths that represent right triangles. a. 3ft, 4ft, and 5ft b. 6cm, 8cm, and 10cm c. 8m, 15m, and 17m d. 8km, 12km, and