charlixoxo
charlixoxo charlixoxo
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find unit rate for 14 for 2.99

Respuesta :

h4388311
h4388311 h4388311
  • 14-11-2020

Answer: Okay so let's try to find the amount of money needed to buy 1 lb. Therefore, let's divide the fraction by 14.

Then we'll divide both the numerator and denominator by 14.

÷

Then we simplify and get:

14÷14=1     2.99÷14=.2135   We can round that to .21

The unit rate for each pound would be 1:.21

I don't know if that helped, but yeah. :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Ophelia read ⅕ of her 60 pages book in ½ hour. How many pages can she read in one hour?
Left untreated, diabetes and high blood pressure can lead to renal failure, a condition in which the kidneys no longer function properly. Which statement descri
Lee Financial Services pays employees monthly. Payroll information is listed below for January 2018, the first month of Lee's fiscal year. Assume that none of t
The dome shaped muscle that lies below the lungs and helps with breathing is called the olfactory muscle. True False
State three features of the title bar​
_ had tremendous influence on the mind-set of the American colonists
Oxygen is exchanged for Carbon Dioxide in the blood. O True O False
Sasha has $15 in her wallet. This is 20% of the total money she possesses. How much total money does she have? Show work, using any method.
(5x – y +z) (5x – y + z)​
1. Acculturation2. Cultural revitalization3. Affirmation of identityWhat all of the above statements have in common is that they are all:​