arabsaresofunny arabsaresofunny
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 9 kilogram bag of animal feed costs $45. ​ What is the unit price per kilogram?

Respuesta :

zitlalebar0911
zitlalebar0911 zitlalebar0911
  • 13-11-2020
The unit price per kg is $5, to find this divide the 9 kilograms into the price $45 the answer is what each kilogram is worth
Answer Link

Otras preguntas

Solve for -1/7x = -2
Is x = 1 a solution of the equation 2 – 8x = –6?
Why is it a good idea to outline answers to essay questions if you run out of time during a test?
Think about the expression (x-8)(x+4)
where are neutron founded? ​
Why is the Declaration of Independence considered to be one of the most important documents in history?
How does Europe compare in size to the other continents of the world? OA. It is the second smallest continent. OB. It is the largest continent. Ос. It is the sm
In the diagram, which represents a catalyst?
3+x > 2 Solve the inequality for a solution set for x and then model the solution set on the number line
what is the difference between runoff and the storage of water?