marcela92819 marcela92819
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of candy is proportional to the weight of the candy. If 9 ounces of candy costs $1.80, how much will 30 ounces cost?

Respuesta :

vunnisavu2023 vunnisavu2023
  • 13-11-2020

Answer:

$2.70

Step-by-step explanation:

9 x 20 = 180

9 x 30 = 270

hope it helped

Answer Link

Otras preguntas

The function h(t)=-4.87t^2+18.75t is used to model the height of an object projected in the air, where h(t) is the height in meters and t is the time in seconds
Summarize Winston’s feelings about O’Brien
A client with the diagnosis of obsessive-compulsive disorder attends a day treatment program. the client feels that her hands are dirty and has a need to wash t
Find the acceleration of a body whose velocity increases from 11ms-1 to 33ms-1 in 10 seconds
Long-wave radiation from the ground passes through the atmosphere without absorption. True or False
Function g is defined below. g(x) = f(x +2) - 5 Complete the statements about the effects of the transformations on the graph of function f to obtain the graph
If I have 2mol NaOH in 3L solution, what is the molarity of my solution
The box below had dimensions 25 cm, 36 cm, and x cm. The diagonal shown has a length of 65 cm. Find the value of x. Round to the nearest tenth, if necessary.
Factor each polynomial. Confirm your answering using a graphing calculator. x^2+17x+42 Plz help!
un animal associé avec pâques