adrianabrandiswb adrianabrandiswb
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

apples costs $1.98 per pound, how much does 1.5 pounds of apples cost

Respuesta :

24mcbridedarian
24mcbridedarian 24mcbridedarian
  • 13-11-2020

$2.97 Is the answer.

Step-by-step explanation:

I did 1.98/2 to get the .5 in the equation and got .99 then I added that to 1.98 and for a final answer I came up with $2.97.

PLEASE MARK BRAINLIEST

Answer Link

Otras preguntas

What is the tone of Monna's speech to Frederigo?
Find the measure of the angle marked "?" to the nearest degree.
Write the equation of a line that passes through (-5,6) and has a slope of 4, please!
A man divides his 360 cattle between his son in the ratio 7: 6: 5. Find the smallest share​
Find the endpoint of the line segment with the given endpoint and midpoint.
Sheela wants to make a computer model of a land ecosystem. Part of her model simulates the chemical processes of photosynthesis that involve the creation of sug
anyone know civics? i need help !! :/​
Which of the following is not a method of heat transfer? Conduction Insulation Radiation Convection
What characteristics does a crystalline polymer exhibit? a) Thin platelets are surrounded by amorphous regions. b) Thin platelets with chain folds at the face
. a. What is effective communication?