minecraftrevor
minecraftrevor minecraftrevor
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Corina pays $5.00 for materials to make pillows. She makes 3 pillows and sells 2 for $10.00 each and 1 for 5.00 what is corinne’s profit.

Respuesta :

RealChase
RealChase RealChase
  • 13-11-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

She has 5 dollars originally, she sells 2 pillows for $10 each that = $20 and then she sold one for $5 but she spent a original $5 on material so $25 - $5 = $20

Answer Link

Otras preguntas

There are two cell phone plans that offer free minutes for each given number of paid minutes used. Courtney has Plan A, which is 2 free minutes to 10 paid minut
The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. if one pound of cashews cost 2$, what is cost of one pound of peanuts ? what is the
Can you check my answers please? Question: Determine the open intervals on which the function is increasing, decreasing, and/or constant on graph 25. (Sorry my
AREAS AND VOLUMES OF SIMILAR SOLIDS URGENT?
11-1/2y=3+6x solve for y
PLEASE HELP THIS IS DUE TODAY (10 POINTS) Urpi and Manco are playing a game where they flip a fair coin four times and try to predict the outcomes. Using the sa
One number is 12 more than another number. the sum of the two numbers is 70. what are the two numbers
What are the strengths and weaknesses of rutherford's nuclear model of the atom?
convert the following to relative uncertainties a) 2.70 ± 0.05cmb) 12.02 ± 0.08cm
what is thr principle of screw gauge