aestasiak aestasiak
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes costs $6 as shown in the table. At this rate, how much does 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

Avacadoamami
Avacadoamami Avacadoamami
  • 16-11-2020

Answer:

1 pound of grapes cost 3$

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of grape cost 6$ then 1 pound of grape cost 3$ Since 1 is half of 2 and 3 is half of 6

Answer Link

Otras preguntas

Journalizing and posting an adjusting entry for office supplies On November 1, Carlisle Equipment had a beginning balance in the Office Supplies account of $600
¿Qué tipo de polígono forman las coordenadas A (2,1), B (7,1), C (2, 4)?
The Ottoman attempt to expand into Europe was stopped twice when they failed to take -Spain. -Vienna. -Paris. -Sicily. -Rome
need help with these
Laughter Yoga was created in the 1990s by Dr. Madan What is the best way to revise the paragraph to create Kataria and has brought humor to the exercise world.
A ship traveled at an average rate of 25 miles per hour going west. It then traveled at an average rate of 19 miles per hour heading north. If the ship traveled
Consider the following statement: "A consistent countercyclical policy has no effect on employment and output, since individuals will recognize those policies a
simplify the following surds √32​
Please answer this question now in 2 minutes
A rectangle was rotated 270° about the origin. The image is shown. Which points are vertices of the pre-image? Check all that apply.