lenci13153808
lenci13153808 lenci13153808
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. $30 for 2 1/2 hours of work

Respuesta :

drpeppercola1337 drpeppercola1337
  • 12-11-2020

Answer:

12$ an hour.

Step-by-step explanation:

Simply set it up as fraction in a way set it as  30/2.5 and divide both values by 2.5 which you get 12 from 30 and 1 from 2.5 there's your unit rate. 12/1 or 12$ an hour.

Answer Link

Otras preguntas

Select all that have negative values. cot(3.14) CSC(5 3.14/4) sec(-65) CSC(340) sec(120°)
This year, a small business had a total revenue of $ 62 , 100. If this is 35 % more than their total revenue from the previous year, what was the total revenue
Put them in order please. They need to be in order of events.
PLEASE ANSWER!!!!! An eagle is flying at an altitude of 280 feet. The angle of depression from the eagle to a mouse on the ground is 15º. What is the direct lin
F(-2)=-2²+3(-2)-2 find f(-2)
Subtract the expressions. (5j-2q+2/5) - (4-3j-1/2q)
HELP ME FOR DEAR LORD-​
1. Define Carrying Capacity:
If x= 9 in what is the surface area of the geometric shape formed by this net?
what is the decimal expansion for ⅓​