samuelakowuah62
samuelakowuah62 samuelakowuah62
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Unit Rate

1.) $2.50 for every 2 pounds

2.) 90 miles in 3 hours

Respuesta :

Dybala1712
Dybala1712 Dybala1712
  • 12-11-2020

Answer:

1) 1.25

2) 30 mph

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

your family has a car with a 15 gallon gas tank the price of one gallon of gas in lawrence is $2.30. write and solve a division equation to find the price p to
Mohr Company purchases a machine at the beginning of the year at a cost of $35,000. The machine is depreciated using the units-of-production method. The company
what was the main religion in Eurpose during 800-1300 CE?
Find the area of the circle. Look at the picture I’ll give you best brainliest!
how would the function of synovial joints be changed if they lacked joint cavities and the bones were united instead? Explain.
How did the Heliocentric Theory challenge the power structure of the world?
what is the value of X?
what is the answer to 2-5
How can you tell if an equation has one, zero, or infinite solutions? For example: -4 (v + 3) = -12 - 4v
Midge wants to buy a carpet for her new room. She finds three carpets that she likes, but they are different sizes and have different prices. She writes down th