jamietoomer9 jamietoomer9
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If old reeses cost $6 for a 12 pack and new reeses cost $1/pack, by what percent did the cost of reeses increase?s

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 12-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 dollars for a 12 pack means that it was $0.50 each. now they cost a dollar per pack. it's a 50 cent increase, or a 100% percentage increase

Answer Link

Otras preguntas

If Rebekah had 28 Jolly Ranchers, ate 3, gave 5 to her friend Hayley, and 5 to her friend Audrey, how many Jolly Ranchers does she have left?
A patient is undergoing glucocorticoid therapy. which medication should the nurse administer to this patient for mild pain management
When parking on a hill on a two-way street with no curb you should?
A long time ago, there was a vast expanse of water instead of earth. The animals and trees lived on a level above the water. One day, Wise Badger dived deep int
List the four classes of organic macromolecules
Explain what happens when you round 4.999 to the nearest tenth
Make a list of the aspects of visiting other cultures that you think you would have the most trouble adapting to and explain why these things would be challengi
Five friends are going bowling two of the rent shoes at three dollars per pair the group spent $15 at the snack bar the total cost of the outing is $66 write i
All of the energy that drives earths Rock cycle comes from what
is 70 thousand written in a standard form or a word form? explain