powgzeko powgzeko
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ricardo bought 3 pounds of gummy bears for $7.77. What is price per pound for the gummy bears?

Respuesta :

noahaceja
noahaceja noahaceja
  • 11-11-2020
Answer: To find the price per pound we must divide 7.77 by 3, 7.77/3=2.59. So the price per pound for the gummy bears is 2.59$.
Answer Link
MathuePat5429
MathuePat5429 MathuePat5429
  • 11-11-2020

Answer:

2.59

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What percentage of dieters are likely to regain lost weight within two years?
When any number is multiplied by 6 and the digits of the answer are added the sum will be divisible by 6?
a rectangle bulletin board board is 1 1/5 meters wide and 2 meters tall what is the area of the bulletin board
y = 2x + 3 4x = y = 21 what is the value of x in the solution to the equation ?
Seven southern slave states had seceded by the time lincoln was sworn in as president in 1861. a. True b. False
Read the texts and then answer the question. HAIKU Five dead leaves falling upward onto the branches of a bare oak tree THE END OF WINTER As I approached, I
What characteristic of effective public speaking is at the core of being audience-centered?
8/6.403 to the nearest tenth
Number 21 please help
Whole-exome sequencing identifies loci associated with blood cell traits and reveals a role for alternative gfi1b splice variants in human hematopoiesis?