Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

Assume line q is parallel to line m. Choose from the drop-down menus to solve for m∠6:
The kidney nephrons filter around 125cm3 of blood in one minute. Calculate the total volume of blood filtered by the kidney nephrons in 24 hours.
in the following sentence, what is the function of baseball and basketball? The boys played baseball and basketball A. Compound subject b. Adjectives c. Compoun
True or false? Eye protection is not usually necessary when performing a titration because the solutions used are very dilute.
Determine the area of each circle need to use 3.14 for pi and round to the nearest tenth
16x25 rewritten correctly using commutative property and then simplified correctly
wht is the formula for the volume of a sphere? honestly i dont need to know this im just givin my pts away and also to promote my new play on spotify called >
Can someone give me an overview of Apple Inc. their success and best management practices?
why is difficult to treat animals
Find the equation of the line that passes through (1, -1) and is parallel to 2x + y - 3 = 0 Leave your answer in the form y = mx + c