mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

-5x divided by 2y when x=8 and y= -5
Which music element developed in the 1950s as a response to the socially abrasive lyrics of some African American rock-and-roll artists? A. dubbing B. rockabill
Which amendment to the U.S. Constitution is described by this list? List- Defines who can be a citizen, prohibts states from denying "due process of law" and "
Which is an example of a nonrenewable resource? O petroleum O sunlight O water O wind
How are homeostasis and cellular respiration mutually dependent on one another?
Solve the following equation: check your solution. 1/4n=7
Which equation is true for the triangle?
At first a lot of portraits were created using profile images, what does that mean? A. It included a written description of the person B. The portrait was for t
Function A and Function B both have Horizontal Asymptotes. Function A: f(x)=10x Function B: True True False
pls answerrr I need steps too a van accelerates uniformly and its velocity changes from 5m/s to 25m/s in time t. what is the average velocity?​