edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which two plants with psychoactive properties were known to be used for medicinal purposes in ancient egypt? a. the poppy and the blue lotus b. cannabis and the
Most often the combining vowel is the letter _______________. 1) A 2) O 3) U 4) E
When a person believes he or she has no control over the situation or does not have the necessary coping mechanisms, stress will have __________________________
Beth is making fruit salad. She adds 3 grapes for every 2 strawberries. If she uses 20 strawberries, how many grapes will she use?
Describe the octet rule and the part it plays in bonding.
What is blood collection under the dura caused by ________. 1) Tearing of bridging veins 2) Injury to the brain surface 3) Bleeding from cortical vessels 4) All
Why+does+the+author+describe+the+change+in+public+opinion+toward+the+Sentinels?
The first worker completes a task 4 hours earlier than the second worker. First they worked together for 2 hours, then the first worker worked alone for 1 hour.
Which statement is correct? A. The opposite of the opposite of 2 is 2. B. The opposite of the opposite of 3 is . C. The opposite of the opposite of 1 is −
paano nagsimula ang imperyong turk?