picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

What was one way John Dalton was wrong about the structure of matter?
__________ are small loans extended to people in poverty, typically those who are unable to get normal business loans. a. Macroloans b. Microloans c. Collate
Which politician most strongly supported the idea of nullification?
The sooner he starts to believe in himself and stay strong, the easier it will be for him when he grows up. Is this a complex sentence? Explain why please.
round off 0.043 to 1 significant figure
The phrase "We the People" illustrates which principle of the Constitution? A. Separation Of Powers B. Popular Sovereignty C. Federalism
This system of government gives all key powers to the national government. a. federal c. confederacy b. anarchy d. unitary
How many total years during one's teen years is a person age thats a prime number?
Regular physical activity can help prevent disease by __________.
Why does 30 kg mass at the top of a hill have more potential energy?