Saitheman1
Saitheman1 Saitheman1
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $23 to spend on 4 avocados. After buying them you had $11. How much did each avocado cost? Write an equation about this.

Respuesta :

abg21 abg21
  • 11-11-2020

Answer: Each avocado cost $3

Equation: 23 - 4x = 11

Answer Link
Kole5653
Kole5653 Kole5653
  • 11-11-2020

Answer:

$3 per avocados

Step-by-step explanation:

23-11= 12. 12 divided by 4 = 3

Answer Link

Otras preguntas

This one is hard. Would someone help me?
Which of the following sentences contains a grammatical error? A. Between you and i, this pizza isnt very good. B. Can you pass the salt, please? C.I am going t
Which is a valid cell address?
Use the context to determine the connotation/s of the underlined word. My heart was full of love. The underlined word is heart
When heat is added to a substance describe how the molecules are affected brainly?
IN what state did the first fighting over slavery take place
How many valence electrons are needed for a 'complete set' of electrons?
How do i explain to kids how much water on earth is drinkable?
A building has 9 windows each window is 5 feet tall About how tall is the building
the effect of the bill of right?