pushpaperera70
pushpaperera70 pushpaperera70
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

ILL GIVE BRAINLIST!! PLEASE HELP! Theres 2 answers!! ​

ILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP Theres 2 answers class=

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 11-11-2020

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Well, now that I found out the prices per ounce, it has to be option B. Here is my reasoning:

Option A, when you do 2.98÷15.5, you get 0.19225...

Option B, is a different story. When you do the same process, it amazingly comes out to 0.1785...(this means that Option B is 0.2 cents (rounded) cheaper per unit, then Option A.

So its option B

Your welcome.

Answer Link

Otras preguntas

The pair of points( 6 ,y) and (10, -1) lie on a line with slope 1/4. What is the value of y?
Ten birds were sitting in a tree and a hunter shot one. How birds many were left in the tree? I will say the answer If you people Give up :D
if a cell of an organism contains a nucleus, the organism is a
Where would one most likely find a glacier-carved lake?
there are 5 cups of juice on the table. 8 children want to share the juice equal. how much of a cup of juice will each child get?
filtering occurs when _____.
Need help
The moon is almost directly between the sun and earth
Find the GCF of 200 and 75. A. 15 B. 25 C. 50 D. 75
A large portion of chinas food comes from the ?