Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Write a real world scenario that matches the following equation. 15+3h=30 Then solve for the equation

Respuesta :

DanielTako
DanielTako DanielTako
  • 03-10-2016
Bowling costs 15 dollars per person and 3 is amount of money per game it cost to play. If you play 5 games then you pay a total of 30 dollars. 
Answer Link

Otras preguntas

What is mission of Palestinian Liberation Organization (PLO)? A. To find a homeland outside of the Middle East B. To create a Palestinian state in Iran C. To cr
Part D Pretend you have a well-equipped lab with every testing device imaginable. What would you measure to test the hypotheses you listed in part C? BIUX² X₂ 1
If in ∆ABC, the bisectors of ∠B and ∠C intersect each other at O. Prove that ∠BOC = 90° + 1/2∠ A. ps- pls help istg
Find the common difference or ratio. 20, 10,__,2.5,__
For P ={10, 12, 13, 15), Q = {2, 6, 11), and R=(3, 6, 8, 11), find P U (Q n R).
If PL=10 and PK=8, find the length KN.(circle)
Derek paid $3.20 for a 4 pack of Gatorade. What is the cost per bottle?
what is 0.5835 centimeter rounded to the nearest tenth
write a paragraph describing a character you know from the story. I will give crown talk about this story you can make me a paragraph using the words of this st
Solve the inequality: (x-3) 1/2+2 ≥4 A) x ≥ 11 B) x ≥ 7 C) x ≥ 13 D) x ≥ 35